WAO בלוג

הרשמו כדי להישאר מעודכנים.

Slide background

דוקטורט בחו"ל, ניחוחות של חדשנות ואווירה אירופאית בינלאומית

דוקטורט בחו"ל

ניחוחות של חדשנות ואווירה אירופאית בינלאומית אל מול נוקשות הממסד בישראל.

 

כל סטודנט בעל תואר שני בשלב זה או אחר חושב על הצעד האקדמי הבא שלו, בעידן הגלובליזציה והמהפכה הטכנולוגית בה אנו נמצאים, השיקול ללמוד לתואר שלישי באוניברסיטה בחו"ל צובר תאוצה כאשר יותר ויותר סטודנטים מבינים שאפשר ואפילו רצוי לבצע את עבודת המחקר בחו"ל.

לעתים שינוי ובעיקר שינוי תפיסתי לוקח זמן, בעבר היה צורך לעזוב הכול ולעבור ולחיות במדינה אחרת, לטוב בטיסות יקרות ולבצע את הלימודים בשפת המוסד, אך מהנסיון אנו לומדים כל הזמן שדברים והעולם הופך להיות קטן יותר כאשר ישנם טכנולוגיות שעוזרות לבצע את הלימודים מרחוק בתוכניות פארט טיים, טיסות הלאוו קוסט הוזילו משמעותית את מחירי הטיסות וניתן כמעט בכל אוניברסיטה לבצע את המחקר באנגלית כשאר ניתן אפילו לכתוב בעברית ולהשתמש בשרות של תרגום מקצועי.

להלן טבלה אשר מסכמת בנקודות ברורות את ההבדלים

בהמשך יהיה פרוט לכל נקודה ונקדוה

גורם השוואה בארץ  בחו"ל
זמן ממוצע לסיום התואר 4,9 שנים 3,3 שנים
מציאת מנחה בכלל וכזה שיתעניין בנושא המחקר הספציפי שלכם משימה מורכבת מאוד אפשרויות רבות 
אחוזי המסיימים את התואר הדוקטורט 10% 85%
תהליך הלימוד והכתיבה מאוד בודד קבוצתי ותומך 
שפת כתיבת המחקר עברית אנגלית
יחס ושרות דורש שיפור מכבד ושירותי מאוד

 

להלן הסבר על כל נקודה ונקדוה :

  • זמן ממוצע לסיום התואר : בארץ 4,9 שנים בחו"ל 3,3 שנים

 בישראל לאוניברסיטאות אינטרס מובהק לכך שהסטודנט יסיים את התואר לרוב רק לאחר 5 שנים, הן מקבלות מהמדינה תשלום עבור כל שנה עד  5 שנים של לימודי סטודנטים לדוקטורט, אישור הצעת המחקר מתקבלת רק לאחר וועדה פנימית ובודק חיצוני, תהליך שלוקח לרוב 3 שנים מלא במשימות אינסופיות עבור המנחה, בשנה הרביעית יתחילו להלחיץ אתכם שתסיימו את הדוקטורט כמה שיותר מהר כי לאחר 5 שנים מפסיק התשלום מהמדינה, נציין גם למי שאין תזה יש להוסיף לתהליך שנתיים.

בחו"ל לאוניברסיטה אין תשלום מעבר לשכ"ל, האינטרס של האוניברסיטה בחו"ל היא לפרסם כמה שיותר מאמרים ולהציג בסטטיסטיקות כמה שיותר סטודנטים זרים, בנוסף בוורלד אקדמיק אנחנו מציעים את השנה ה 4 בחינם כדי שיהיה ברור... אנחנו רוצים שתסיימו אחרי 3 שנים !!

 

  • מציאת מנחה בכלל וכזה שיתעניין בנושא המחקר הספציפי שלכם: בארץ משימה כמעט בלתי אפשרית, בחו"ל אפשרויות רבות

בישראל כל שנה מסיימים ~20,000 סטודנטים את התאור השני, אך ישנם רק קרוב ל 3,000 פרופסורים סה"כ לכלל תוכניות הלימוד, כאשר כל פרופסור יכול לקחת על עצמו הנחייה של עד 5 סטודנטים, מספר זה מצמצם מאוד את האפשרות למצוא מנחה פנוי ועוד כזה שיתעניין בנושא המחקר הספציפי אשר קרוב ללבכם. הרי לכל מרצה אג'נדה תעסוקתית ואקדמית משלו וקווי מחקר אשר מעניינים אותו ואם נוסיף לעניין את ההתאמה הבינאישית למנחה ולאופיו תתקבל בעיה רצינית מאוד אליה מודע כל מי שחיפש מנחה בארץ.

בחו"ל לכל אוניברסיטה גדולה ישנו סגל אקדמי רחב מאוד, וברוב המדינות אינו מוגבל בכמות סטודנטים להנחיה, לנו בוורלד אקדמיק יש מגוון גדול של אוניברסיטאות בהן נוכל למצוא לכם מנחה אשר מתאים לנושא המחקר הספציפי ביותר אשר מעניין אתכם מאוד לחקור.

 

  • אחוזי המסיימים את התואר: בישראל 10%, סטודנטים ישראלים שלומדים בחו"ל 85%

לפי הלשכה לסטטיסטיקה בישראל רק 10 אנשים מתוך מ 100 מסיימים את תואר הדוקטורט שלהם כשמספר זה כולל בתוכו מדיקל דוקטור כלומר בערך 5% מסיימים את תואר ה PHD שהתחילו, מספר נמוך מאוד לכל דעה ודעת.

מבין הסטודנטים הלומדים לדוקטורט בחו"ל 85 מתוך 100 יסיימו את התואר, כאשר יש לך תמיכה מלאה של כל המערכת לכך שתסיים אתה תסיים, מהאוניברסיטה אשר רוצה לפרסם כמה שיותר פרסומים, המנטור האישי של וורלד אקדמיק ששההצלחה של הסטודנטים היא ההצלחה שלו ועד הקבוצה התמוכת של סטודנטים אשר לומדים ביחד, כל המערכת מתגייסת לכך שתסיימו את התואר וכמה שיותר מהר

 

  • תהליך הלימוד והכתיבה: בארץ התהליך הינו מאוד בודד, בחו"ל אנו נלמד בקבוצות אשר מספקות תמיכה מורלית ופרקטית

בישראל כאשר סטודנט מבצע את עבודת המחקר שלו זה הוא לבד מול המנחה שעסוק מאוד באג'נדה היומית והמקצועית שלו, כאשר הלימודים בחו"ל נעשים בוורלד אקדמיק בקבוצות אשר תומכות אחד בשני, חולקים מאמרים, דעות והארות\הערות במידה ויש, בנוסף נערכים סדנאות משותפות, טיסות לחו"ל ביחד ובוורלד אקדמיק ישנו מנטור אקדמי אשר זמין לכם לכל שאלה וענין, כוח רב שבהחלט משפר מאוד את הסיכוי להצליח במשימה

 

  • שפת כתיבת המחקר : בארץ בעברית בחו"ל באנגלית

כשרוצים לפרסם את המחקר ואולי אפילו להרצות בעולם כדאי שכמה שיותר אנשים יקראו את המחקר שלכם, זה בהחלט משפיע כאשר המחקר כתוב בשפה האנגלית הנהוגה מאוד בעולם האקדמי, ישנה אפשרות שיותר אנשים ייחשפו למחקר שלכם ויקראו אותו, בנוסף לימודים באוניברסיטה זרה נותנים למחקר מעין ניחוח בינלאומי שיטה את הכף לטובת הכותב כאשר יהיה צורך לבחור מרצה בכנסים בינלאומיים

 

  • יחס ושרות:  בארץ דורש שיפור בחו"ל היחס הוא מכבד ושירותי מאוד

הכול ענין של היצע וביקוש, בארץ עקב הביקוש הגדול היחס מאוד מתנשא ורמת השרות טעונה שיפור כאשר ישנם מקרים רבים בהם הפרופסור ישתמש בסטודנט ויבקש ממנו לבצע עבורו משימות אשר קשורות ישירות למחקרו האישי.

 בחו"ל היחס אוהד והפרופסורים מונחים לנהוג בסטודנטים הזרים בכפפות משי בנוסף לכל סטודנט שלנו יש ליווי אקדמי ובירוקרטי מלא מתחילת התהליך ועד לקבלת התואר

 

  • רמה אקדמית: בארץ גבוה מאוד בחו"ל ישנם מוסדות בעלי רמה אקדמית מצוינת ולעתים טובה אף יותר מכל מוסד בארץ

בעולם יש כ 100 אלף מוסדות אקדמים, מתוכם 25 אלף נמצאים כאשר בישראל לפחות חצי אינן מדורגות והאוניברסיטה הנמצאת בדרוג הגבוה ביותר של מדרג האוניברסיטאות העולמי היא אוניברסיטת תל אביב המדורגת 169, אוניברסיטת חיפה במקום ה 577 ואוניברסיטת אריאל מדורגת 2,024.

בחו"ל ישנם מבחר עצום של אוניברסיטאות מהדרוג מספר 1 ועד לדרוג ה 25 אלף, בוורלד אקדמיק אנו עובדים אך ורק עם אוניברסיטאות מהמאיון העליון של המדרג העולמי.

הרשמו לניוזלטר שלנו כדי להתעדכן בכל החידושים.

© CSM 2015 - All rights reserved.