דוקטורטעוד מהכנס, משתנים הקשר ביניהם ואיך הכול מתחיל בסקירת הספרות

עוד מהכנס, משתנים הקשר ביניהם ואיך הכול מתחיל בסקירת הספרות

הכנס הפרונטלי הראשון לשנת 2023

איזה כנס שזה היה! כמה ידע חלקנו עם הסטודנטים, אלו המסיימים, אלו שנרשמו ואלו שמתעניינים. הכנס החל בדברי הפתיחה של המנהל האדמיניסטרטיבי של הארגון: מר שי פינקלשטיין אשר סיפר לסטודנטים על הביקור הקרוב באוניברסיטת קורדובה, על כך שסטודנטית נוספת ניגשת להגנה על התזה ועל כך שד"ר ישי וולף המסיים הראשון שלנו קיבל הכרה ממשרד החינוך בתואר הדוקטורט כשקול בארץ על ידי הגף להערכת תארים.
לאחר מכן ד"ר עינת ליבל הס, הרצתה על המחקר האיכותני וכיצד לשמור על האובייקטיביות בשיטת מחקר זו ולקינוח הסטודנטים נחשפו לשיטות מחקר מתקדמות בהרצאה שהעבירה ד"ר קרן אור על בניית קשרים מתקדמים בין משתנים וזאת על מנת לכתוב תזה ברמה ישראלית בינלאומית.
לאחר הפסקת הצהרים המעולה, הסטודנטים החדשים ישבו כל אחד בתורו עם ד"ר קרן אור על מנת לדייק את השערות המחקר שלהם ובכך עשו צעד נוסף לקראת כתיבת תוכנית המחקר שלהם.
לפרטים נוספים על החזון והמשימה שלנו, מוזמנים ללחוץ כאן

משתנים במחקר ומה שבניהם

אז חשבתם על נושא מסוים שמעניין אתכם לחקור ואתם ממש רוצים להפוך להיות המומחים בנושא הזה, (מוזמנים ללחוץ כאן כדי לקרוא כאן על בחירת נושא המחקר) בדר"כ במחקר תנסו להסביר את הקשר בין משתנים וכיצד משתנה אחד משפיע על השני, איך המשתנה הבלתי תלוי משפיע על המשתנה התלוי.
הספרות בעצם באה ללמד אותנו היכן המחקר של הנושא נמצא כעת, איזה ידע כבר נצבר בנוגע לנושא ומהי המילה האחרונה בהבנה של המחקר. יחד עם זאת כל מאמר אקדמי בפרק הדיון ידבר על מה החוקרים ממליצים לחקור הלאה, או מה הם לא הספיקו לחקור ומשם נוכל לגזור את נושא המחקר שלנו. אך איך נבחר את המשתנים?

סוגי המשתנים

ישנם מספר משתנים במחקר תלוי, בלתי תלוי, מתערב, מתווך, ממתן, מזויף. נסביר בקצרה ונדגים מהם משתנים מתווכים ומהם משתנים מתנים, בפוסט של היום נדבר על הבסיס של התלוי והבלתי לתוי כמו גם על משתנה מתווך ומשתנה מתנה
משתנה מתווך (mediator) – משתנה המסביר את הקשר בין המשתנה הבלתי תלוי למשתנה התלוי כאשר אין בניהם קשר ישיר אלא קיים משתנה שלישי מתווך בניהם. לדוגמא: הוכח שיש קשר חיובי וחזק בין שיער אפור ובעיות בברכיים, אך כנראה שהקשר בין 2 המשתנים הללו הינו קשר עקיף כלומר כנראה שיש משתנה נוסף והוא גיל, אשר מתווך את הקשר בין המשתנים הללו.
המשתנה המתנה – זהו משתנה הכרחי לקיום הקשר, הוא אינו תלוי במשתנה הבלתי תלוי, ואינו משפיע על המשתנה התלוי באופן ישיר. לדוגמא: נמצא קשר בין אכילת אפרסמון לעצירות בבאים לחדר מיון. לאחר בדיקה התברר שיש גורם מתנה לקשר הזה והוא דלקת במעי הגס. כלומר שכאשר יש לחולה דלקת במעי הגס והוא אכל אפרסמון הוא יסבול מעצירות.
ניקח לדוגמא מחקר של אחת הסטודנטיות שלנו, החוקרת בחרה לבדוק את הקשר בין אינטליגנציה רגשית של המורה לאקלים הכיתתי. ההשערה המתבקשת היא שככל שלמורה יש אינטליגנציה רגשית גבוה יותר, כך האקלים הכיתתי יהיה מיטבי. אבל אילו משתנים נוספים משפיעים על האקלים הכיתתי, האם האינטליגנציה הרגשית משפיע ישירות על האקלים, האם יש משתנה מתווך שבזכותו נוצר הקשר, האם יש משתנה נוסף, מתנה, שחייב להתקיים על מנת שיהיה קשר בין המשתנים? וכאן בעצם נכנסת סקירת הספרות.
בבדיקה מהירה ניתן למצוא במאמרים את האמפתיה כמשתנה נוסף אשר משפיע על האקלים הכיתתי. אך האם האמפתיה חייבת להתקיים אצל מורים עם אינטליגנציה רגשית גבוה? מה הקשר בין המשתנים הללו וכיצד הוא ישפיע על האקלים הכיתתי?
לכן על החוקרת בעצם לקרוא כמה שיותר ספרות על אמפתיה ואינטליגנציה רגשית, להבין את הקשר ביניהן וכיצד הן משפיעים על האקלים הכיתתי. בצורה מפתיעה בספרות אמפתיה אינה חלק מאינטליגנציה רגשית והשערת המחקר של החוקרת היא שהאפתיה היא בעצם משתנה מתווך בין אינטליגנציה רגשית והאקלים הכיתתי. בפוסט הבא נדון על סוגי המשתנים הנוספים ונרחיב כיצד לבחור בהם.

שתפו את הפוסט :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

תתקשרו, תכתבו או תדפקו על הדלת

נשמח להיפגש ולבחון את התאמתכם לתוכנית המחקר של וורלד אקדמיק


  פוסטים מענינים נוספים

  דוקטורט

  בחירת נושא מחקר

  כיצד יש לגשת לבחירת נושא מחקר אז כיצד בוחרים נושא למחקר? בחירת נושא לדוקטורט הינה השלב הקריטי ביותר לקראת כתיבת עבודת המחקר, דוקטורט הינו פרי

  המשך קריאה »
  בינה מלאכותית

  עבודה של שעות בכמה דקות

  איתור וסיכום מאמרים רלוונטיים למחקר היה עד לא מזמן אחד הצעדים המאתגרים של כתיבת הדיסרטציה בדרך לחלום הדוקטורט. כל חוקר נתקל במקרה שהוא משקיע זמן

  המשך קריאה »
  No more posts to show
  מוכנים להצטרף לקהילה

  רוצים להצטרף?

  דילוג לתוכן